Kérdésed van? Fordulj hozzánk bizalommal!

 

Információk     ÜzletekSzolgáltatások  Elérhetőség 

Blog

HOGYAN VÁLASSZUNK HALRADART?

HOGYAN VÁLASSZUNK HALRADART?
A halradar olyan, mint egy plusz csapattag – egy horgásztárs, aki a hajód alá lát, és jelzi a potenciális halakat. Fontos eszköz a legtöbb horgász számára. De hogyan válasszuk ki a megfelelőt?

A halradar olyan, mint egy plusz csapattag – egy horgásztárs, aki a hajód alá lát, és jelzi a potenciális halakat. Fontos eszköz a legtöbb horgász számára. De hogyan válasszuk ki a megfelelőt?



Főbb szempontok halradar vásárlásakor:


Horgászati körülmények: Az első kérdés, hogy hol fogjuk használni a halradart. Partközeli horgászathoz vagy belvízi tavakon való horgászathoz kevesebb teljesítményre és funkcióra van szükség, mint a nyílt tengeri horgászathoz. A vízmélység is befolyásolja a használt frekvenciát.
Teljesítmény (Watt): A teljesítmény határozza meg a kibocsátott hanghullámok erősségét. A teljesítmény 100 wattól (kisebb eszközök) több mint 1000 wattig (mélytengeri rendszerek) terjedhet. A nagyobb teljesítmény nagyobb mélységet és részletesebb képet eredményez. Sekély vízben 200-300 watt is elegendő, partközelben 600 watt, nyílt tengeren pedig 1000 watt vagy több ajánlott. Általános szabályként:
50 Hz-en 100 wattonként 400 láb (kb. 122 méter) plusz mélység.
200 Hz-en 100 wattonként 100 láb (kb. 30 méter) plusz mélység.
Jeladó és frekvencia: A jeladó bocsátja ki és fogadja a hanghullámokat. Választhatunk egy-, két- vagy többszörös frekvenciájú jeladók közül. Az alacsony frekvenciák (pl. 50 Hz) mélyebbre hatolnak és nagyobb halakat jeleznek, míg a magasabb frekvenciák (200 Hz felett) sekély vízben részletesebb képet adnak és jobban elkülönítik a halakat az aljzattól. A kettős frekvenciájú jeladók egyszerre alacsony és magas frekvenciát is használnak. A CHIRP technológia pedig különböző frekvenciájú hullámokat kombinál egyetlen részletes képpé.
Képernyőméret és felbontás: A jól látható képernyő elengedhetetlen. A méret 3,5 hüvelyktől (hordozható eszközök) akár 12 hüvelykig is terjedhet. Hordozható eszköz esetén a lehető legnagyobb képernyőt válasszuk. Hajóra szerelve a 7 hüvelyknél kisebb képernyő valószínűleg túl kicsi. A magasabb felbontás tisztább képet eredményez. Fontos szempont, hogy tervezünk-e osztott képernyőt vagy más funkciókat (pl. térképrajzoló) használni.
Oldalnézeti képalkotás: Ez a funkció lehetővé teszi a hajó oldalán lévő dolgok megtekintését is, ami különösen hasznos sekély vízben.
Térképrajzoló (Chartplotter): Segít a navigációban, a zátonyok és víz alatti veszélyek elkerülésében, útvonalak mentésében és horgászhelyek rögzítésében.
Érintőképernyő és gombok: Az érintőképernyő kényelmes, de a gombok is hasznosak lehetnek hajóvezetés közben vagy hullámzó vízen.


A halradar felszerelése:



Tükörrögzítés (Transom mount): A leggyakoribb módszer, a jeladót a hajó farára szerelik. Egyszerűen telepíthető, de a propeller által keltett buborékok zavarhatják a jelet.
Hajótesten keresztüli rögzítés (Thru-hull mount): Nagyobb hajóknál ajánlott, a legjobb teljesítményt nyújtja, de ehhez lyukat kell fúrni a hajótestbe.
Hajótesten belüli rögzítés (In-hull mount): Vékony hajótestű hajókhoz alkalmas, a jelnek át kell hatolnia a hajótesten.
Elektromos motorra rögzítés (Trolling motor): A jeladót közvetlenül az elektromos motorra szerelik.


A halradar használata:



Ismerjük meg a képernyőn megjelenő alapvető információkat (vízmélység, sebesség, frekvencia).
Tanuljuk meg a frekvencia beállítását és a CHIRP bekapcsolását.
Állítsuk be a hanghullámok szélességét (szélesebb kúp nagyobb területet fed le, a keskenyebb kúp pontosabb célzást tesz lehetővé).
Állítsuk be az érzékenységet a zajszűréshez.
Használjuk az osztott képernyőt és más funkciókat (pl. oldalsó képalkotás).



Összefoglalva, a halradar kiválasztásakor számos tényezőt kell figyelembe vennünk, a horgászati körülményektől kezdve a technikai paramétereken át a felszerelés módjáig. A megfelelő halradar kiválasztása jelentősen növelheti a horgászat hatékonyságát és élvezetét. Fontos, hogy mérlegeljük igényeinket és a rendelkezésünkre álló költségvetést, hogy a számunkra legmegfelelőbb eszközt válasszuk.


A weboldalunkon számos kiváló halradar található, az alábbiakban néhány ajánlást teszünk, figyelembe véve a különböző igényeket:



Kezdőknek, belvízi horgászathoz: Egy jó belépő szintű választás lehet a Lowrance Hook Reveal 5 TripleShot. Ez a halradar alapvető funkciókkal rendelkezik, mint például a CHIRP szonár, a DownScan Imaging és a SideScan Imaging, emellett GPS-szel is fel van szerelve. Egyszerűen kezelhető és megfizethető árú.
Haladóknak, partközeli és belvízi horgászathoz: A Garmin Striker Vivid 7sv egy kiváló választás lehet. Ez a modell élénk színes kijelzővel, CHIRP szonárral, ClearVü és SideVü képalkotással, valamint GPS-szel rendelkezik. Sokoldalú és részletes képet nyújt a víz alatti világról.